Jak pečovat o nábytek z masivu?
Masivní nábytek přináší zdraví, klid, pohodu a radost do vašeho domova. Jde o živé dřevo, které si udržuje vynikající a přirozené vlastnosti - dýchá, voní, přijímá a opět vydává vůně vašeho prostředí, absorbuje vlhkost, aby ji později opět postupně uvolnilo, a tak vytváří příjemné a zdravé klima v interiéru. Na omak je velmi příjemný, ale také náchylnější k různému poškození. Proto je potřeba ho udržovat, aby si zachoval svůj vzhled po mnoho let.
Lakovaný nábytek
Tento nábytek z masivu může mít vnitřní plochy opatřeny lakovanou fólií. Díky tomu je odolnější proti působení vody, kterou musíme vždy rychle odstranit. Péče:
- prach stíráme hadříkem s trochou saponátu, který nepropouští vlákna (bavlněný, lněný, jelenice)
- povrch vytřeme do sucha, na matné plochy netlačíme, abychom nezničilli povrch leštěného nábytku
- v případě silnějšího znečištění lze použít větší množství saponátu (nesmí být koncentrovaný)
- pro bílé a světlejší plochy nikdy nepoužíváme barevné čističe nebo jiné přípravky obsahující olej a brusné materiály, které by mohly podráždit hladký lesklý povrch
Nábytek s voskovým mořidlem
Povrch tohoto nábytku je buď mořen vodovými mořidly nebo lakován bezrozpouštědlovým lakem. Díky tomu má nábytek přírodní vzhled, který se se stárnutím a působením světla lehce mění. Plochy dřeva nejsou odolné proti vodě ani páře, proto skvrnu způsobí vodní kapka již po dvou sekundách. Péče:
- běžné čistění provádáme suchým bavlněným hadříkem (nekoncentrovaný)
- pro ošetření a oživení opotřebených ploch se používá politura (= hladká lesklá povrchová vrstva vytvořená bezbarvým lakem )
- skvrny a rýhy opravíme obroušením až na dřevo, pak aplikujeme nový nános voskové politury
Nábytek ošetřený olejem
Na plochách jsou přibarvené šelakové (bezvoskové) základy a následně je plocha dokončena olejovou politurou. Dřevo tak má základní ochranu proti nečistotě a vlhkosti. Plochy jsou velmi rychle odolné proti vodě (cca 1 minutu), avšak ne proti páře. Péče:
- běžné čištění provádíme hadříkem jemně zvlhčeným slabou mýdlouvou vodou. Nepoužívat pasty, kaše, prášky a koncentrované prostředky.
- pro oživení opotřebených ploch je vhodná voskoolejová politura, která se nanese hadříkem na povrch a roztírá se na rovnoměrně matné plochy.
- hlubší rýhy odstraníme přebroušením až na dřevo a nanesením nové vrstvy šelaku a oleje